Renowacja nagrobków żołnierskich na cmentarzu z I wojny światowej w Giżycku
PRZEJDŹ WYŻEJ
Renowacja infrastruktury cmentarza z I wojny światowej w Giżycku - II etap
Przywrócenie kwatery wojennej z czasów I wojny światowej
Renowacja nagrobków żołnierskich na cmentarzu z I wojny światowej w Giżycku
Mur Carnot’a
Gmina Miejska Giżycko realizuje zadanie pn. „Renowacja nagrobków żołnierskich na cmentarzu z I wojny światowej w Giżycku”, realizowane przy współfinansowaniu ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Właściwego do Spraw Kultury
i Dziedzictwa Narodowego - GROBY I CMENTARZE WOJENNE W KRAJU 2023.
Cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej położony u zbiegu ulic Moniuszki i Turystycznej w Giżycku jest największą nekropolą z tego okresu w powiecie giżyckim.
Celem zadania jest przywrócenie dawnej świetności nagrobkom znajdującym się na zabytkowym cmentarzu. Zadanie obejmie renowację 207 nagrobków – usunięcie pokrywających je mchów i porostów, odnowienie inskrypcji oraz pokrycie środkiem zabezpieczającym przed ponownym porastaniem niepożądaną roślinnością.
Cmentarz wojenny przy Twierdzy Boyen w Giżycku jest miejscem masowo odwiedzanym przez turystów, udających się na zwiedzanie Twierdzy Boyen – sztandarowego zabytku I wojny światowej na Mazurach. Rezultatem realizacji zadania będzie nadanie cmentarzowi właściwego, zadbanego stanu.
Przy realizacji zadania wnioskodawca podejmie współpracę z Ośrodkiem Badań Europy Środkowo-Wschodniej, organizacją pozarządową o profilu naukowym, zajmującą się badaniami o działalnością popularyzatorską w zakresie dziedzictwa I wojny światowej (www.wielka-wojna.pl, profil fb: Dziedzictwo Wielkiej Wojny), mająca na swoim koncie zrealizowane projekty renowacji cmentarzy z czasów I wojny światowej.
Całkowita wartość zadania: 31 500,00 zł, w tym dofinansowanie z Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego to: 25 000,00 zł.
Okres realizacji projektu: 01.03.2023 r. – 31.12.2023 r.