2024-12-05
Szlachetna Paczka | Wybierz rodzinę, której możesz pomóc
Na liście potrzebujących Rodzin z Giżycka jest 5 pozycji. Pani Monika potrzebuje laktatora i butów dla starszych dzieci, Pan Jan balkonika ułatwiającego poruszanie, Pani Ola pralki, Pan Andrzej łóżka, a u Pani Ani brakuje nawet żywności.
Szlachetną Paczkę może im podarować każdy. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wspólnie z bliskimi, kolegami z pracy czy szkoły, przygotować Paczkę dla wybranej rodziny, do czego gorąco zachęcamy.
Szlachetna Paczka jest jednym z największych programów społecznych w Polsce. Łączy ze sobą tych, którzy chcą pomagać z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Akcja trwa nieprzerwanie od 2001 roku.
Koordynatorem akcji w naszym regionie jest Pan Seweryn Stankiewicz
Wolontariusze i Wolontariuszki Szlachetnej Paczki docierają do Rodzin w potrzebie w całej Polsce, poznają ich trudności i decydują o najlepszej formie pomocy. Darczyńcy i Darczyńczynie przygotowują indywidualną pomoc na podstawie opisu Wolontariusza lub Wolontariuszki. Temu wszystkiemu towarzyszy cała reszta, czyli wprowadzanie rozwiązań, dzięki którym konkretny człowiek może pomagać konkretnemu człowiekowi.
Informacje o rodzinach z Giżycka będących w potrzebie. Dwie pierwsze historie są już opublikowane na https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/lista-rodzin/337, 3 kolejne zostaną opublikowane w najbliższym czasie.
1. Pani Anna z Rodziną - 3 kluczowe potrzeby: laktator i pojemniki do zamrażania pokarmu, środki czystości, obuwie dla dzieci
Historia rodziny: Pan Paweł jako jedyny w rodzinie pracuje. Żona zajmuje się domem i dziećmi. Najstarsza córka Daria uczy się w szkole poza domem, wraz z chłopakiem chcą założyć razem rodzinę. Chłopcy, Marek i Darek, uczą się w szkole podstawowej, a najmłodsza Natalka w przedszkolu. Posiadanie czwórki dzieci to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza w tak małym mieście, z dala od dziadków, którzy mogliby pomóc przy dzieciach. Parę lat temu zmarła mama pana Pawła. Okazało się, że mieszkanie w którym wspólnie zamieszkiwali, przepisała córce. W powyższej sytuacji pan Paweł musiał opuścić mieszkanie. Zakupili więc na kredyt mieszkanie o podobnym standardzie. Obecnie sytuację skomplikowała ciąża najstarszej córki. Na początku trzeba będzie młodym rodzicom pomóc materialnie. Zanim się ustatkują powinni skończyć szkołę. To bardzo ważne dla ich przyszłości. Do osiągnięcie pełnoletniości, opiekę nad noworodkiem będą musieli objąć rodzice nastolatki. Pani Annie dojdzie kolejne maleństwo pod opiekę i następne nieprzewidziane wydatki. Mają nadzieję, że otwarcie zmodernizowanej linii kolejowej, da im perspektywę pracy w mieście.
2. Pan Jan z Rodziną - 3 kluczowe potrzeby: balkonik na kółkach z funkcją siedziska, żywność trwała, jednorazowe chłonne podkłady higieniczne
Historia rodziny: Pani Maria pracowała jako nauczycielka. Po przejściu na emeryturę spotykała się z koleżankami z byłej pracy. Chodziły razem na grzyby, na spacery i spotykały na ploteczki. Wzajemnie sobie pomagały. Kochała czytać książki. Pan Jan naprawiał elektronikę i sprzęt wędkarski. Sąsiedzi i znajomi wiedzieli, że zawsze można się do niego zwrócić o pomoc. Lubił też wybrać się na ryby. Miał swoją łódeczkę i potrafił spędzić na wodzie cały dzień. Poza tym uprawiał sport. Biegał, pływał, jeździł na rowerze. Po udarze żony, pan Jan całkowicie poświęcił się opiece nad nią. W związku z tym, że potrzebuje całodobowej opieki, musiał zrezygnować z wędkarstwa, bo nie mógł jej zostawić samej na wiele godzin. Gdy o tym opowiada, ma łzy w oczach. Widać jak wiele to dla niego znaczyło. Jednak ukochana żona jest ważniejsza niż wszystko inne. Do niedawna czasem wychodził pojeździć rowerem. Jak żona spała, miał godzinkę czasu dla siebie. Niestety pojawiły się zawroty głowy, nogi również osłabły. Dwa razy się wywrócił i poważnie poturbował. Teraz boi się wsiadać na ukochany rower. Pozostały mu tylko krótkie spacery z balkonikiem, wokół domu. Do sklepu jest za daleko i nie daje rady tam dojść. Zbyt szybko nogi odmawiają posłuszeństwa. Pan Jan ma nadzieję, że leczenie przeciwnowotworowe zadziała i będzie miał siły, by opiekować się żoną. W tej chwili najbardziej przydałby się rower trzykołowy ze wspomaganiem elektrycznym. Byłby to stabilny transport do sklepu i na krótkie spacery. Ze względu na słabe nogi, konieczne jest wspomaganie silniczkiem elektrycznym.
3. Pani Aleksandra z rodziną - 3 kluczowe potrzeby: pralka, żywność trwała, mikrofalówka
Historia rodziny: Pani Aleksandra i pan Stefan to małżeństwo, które razem wychowuje trójkę dzieci: Michała, Magdę i Karola. Razem z nimi mieszkają także teściowie: pan Krzysztof i pani Michalina, którzy są niesamodzielni. Pani Aleksandra zajmuje się domem i jest utalentowaną cukierniczką, a także pasjonatką robienia na drutach. Pan Stefan ma smykałkę do majsterkowania. Michał interesuje się piłką nożną i wędkowaniem, Magda kocha śpiewać, a Karol ma zdolności manualne, szczególnie w wycinankach. Pan Krzysztof ma bogatą wiedzę na temat zoologii, a pani Michalina pasjonuje się gotowaniem. Rodzina znalazła się w trudnej sytuacji z powodu zdiagnozowania u pani Aleksandry nowotworu złośliwego. Wcześniej ich życie było spokojne, skupione na codziennych obowiązkach, opiekowaniu się nad rodzicami pana Stefana, pracy, szkole i rozwijaniu pasji.
4. Pan Andrzej - 3 kluczowe potrzeby: Stolik kawowy/śniadaniowy na kółkach (Stolik jest potrzebny gdyż pan często rozlewa picie lub przewraca się z jedzeniem, gdy przenosi je z kuchni do łóżka, taki stolik znacznie ułatwi by mu poruszanie się z jedzeniem, ważne żeby był na kółkach, ponieważ pan chcę się z nim poruszać), Drabinka (pan chcę wykonywać na niej ćwiczenia rehabilitacyjne, które wspomogły by polepszaniu jego zdrowia, a ona znacznie pomogła by mu w stabilizacji), Łóżko (łóżko pana Andrzeja jest w bardzo złym stanie i ma problemy z wysypianiem się).
Historia rodziny: Pan Andrzej to starszy letni mężczyzna, który w swojej młodości był zapalonym sportowcem. Poświęcił wiele lat piłce nożnej, grając w najlepszych polskich klubach. Sport stanowił istotny element jego życia i był źródłem nie tylko satysfakcji, ale również zdrowia i siły fizycznej. Niestety, w późniejszym etapie życia jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Pan Andrzej przeszedł dwa udary, które stopniowo ograniczyły jego samodzielność i zmieniły jego codzienność. Do tego dochodzi przepuklina między rdzeniami, która uciska na cały rdzeń, sprawiając duży dyskomfort oraz mielopatia 4-kończynowa. Jeszcze pięć lat temu sytuacja była nieco lepsza – posiadał 3 grupę niepełnosprawności, co pozwalało mu na większą niezależność. Jednak postępująca choroba i jej skutki sprawiły, że obecnie ma 1 grupę niepełnosprawności, co oznacza poważne trudności w codziennym funkcjonowaniu. Choroba ograniczyła jego sprawność oraz możliwość samodzielnego wykonywania wielu czynności. Mimo przeciwności losu, Pan Andrzej zachował wiele pozytywnych cech charakteru i talentów. Jego przeszłość jako sportowca sprawia, że nigdy się nie poddaje. Sam wspominał o tym, że nie można się poddawać, bo ten kto się podda przegrał już na samym początku, takie słowa z ust schorowanego starszego pana były wręcz przyprawiające o łzy. Pan Andrzej jest osobą, która mimo ograniczeń wciąż posiada chęć do polepszenia swojej sprawności na przeróżnych akcesoriach rehabilitacyjnych. Pan Andrzej dzięki doświadczeniu życiowemu i wytrwałości wciąż radzi sobie z przeciwnościami dnia codziennego. Wsparcie mogłoby znacznie pomóc mu w procesie leczenia oraz poprawić jego komfort codziennego życia.
5. Pani Karolina - 3 kluczowe potrzeby: Pralka, Żywność trwała, Bon na ubrania (Pani Karolina jest wysoka i trudno jest jej znaleźć ubrania w odpowiednim rozmiarze).
Historia rodziny: Pani Karolina od dwóch lat jest sierotą, ze stwierdzoną psychozą. Nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby się nią zająć i pomóc w trudnym dla niej życiu codziennym. Młoda dziewczyna uczy się w szkole policealnej, niestety nie radzi sobie z zajęciami praktycznymi. Ma świetną pamięć, lecz wszystkie ćwiczenia manualne są ogromnym wyzwaniem, z którym sobie nie radzi. Grozi jej przez to wydalenie ze szkoły. Koniec nauki oznacza utratę jedynego źródła dochodu, jakim jest renta rodzinna. Jeszcze dwa lata temu życie pani Karoliny wyglądało zupełnie inaczej. Opiekował się nią ojciec, dawał bezpieczny azyl, załatwiał wszystkie niezbędne sprawy jak opłata rachunków, sprzątanie czy gotowanie. Śmierć ojca zmusiła młodą, chorą dziewczynę do życia w pojedynkę ,,z głosami", które słyszy coraz częściej. Pani Karolina nie umie gotować, więc ciepły posiłek to jedynie wspomnienie. Żyje w mieszkaniu z dwoma kotami i dwoma psami i to jej jedyna uciecha - bardzo kocha swoje czworonogi. Boi się przyszłości. Co będzie, gdy straci szkołę i straci jedyny dochód. Poczucie bezpieczeństwa zapewnić mógłby jej umiarkowany stopień niepełnosprawności. Dzięki temu otrzymałaby rentę dożywotnio, inne dodatki pieniężne oraz wsparcie instytucji zajmujących się pomocą niepełnosprawnym.
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE POMOCY
https://www.szlachetnapaczka.pl/poradnik-darczyncy/
Zdjęcia i informacje https://www.szlachetnapaczka.pl/